İki ülke güç birliği ilan etti! İsrail’e tehdit gibi uyarı: Tüm gücümüzle…

Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki saldırıları tüm dünyada tepki çekerken Ürdün ve Mısır, İsrail’in Filistinlileri topraklarından sürme planına karşı güç birliği yaparak karşı çıkacaklarını duyurdu.

ÜRDÜN VE MISIR’DAN İSRAİL’E KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ

Ürdün’ün ev sahipliğinde Ölü Deniz bölgesinde “Gazze’ye Acil İnsani Müdahale Konferansı” düzenlendi.

Ürdün ve Mısır’ın BM işbirliğiyle düzenlediği konferansa, devlet liderleri, hükümet başkanlarının yanı sıra uluslararası insani yardım kuruluşlarının liderleri de katıldı.

Konferansın ardından Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ve BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ortak basın toplantısı düzenledi.

Safedi, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırıları sırasındaki uygulamalarını kınadı.

‘İSRAİL’İN SALDIRILARI BİR SAVAŞ SUÇU VE ONLARCA YILDIR TANIK OLUNMAYAN TÜRDEN BİR FELAKET’

“İsrail’in (Gazze’deki Filistinlileri) aç bırakmasının uluslararası hukukun ihlali olduğunu” vurgulayan Safedi, “İsrail’in (Gazze’ye karşı) devam eden saldırılarının bir savaş suçu ve uluslararası toplumun onlarca yıldır tanık olmadığı türden bir felaket olduğunu” ifade etti.

‘MISIR’LA BİRLİKTE FİLİSTİNLİLERİN TOPRAKLARINDAN ÇIKARILMASINA TÜM GÜCÜMÜZLE KARŞI ÇIKACAĞIZ’

Safedi, “Filistin halkının haklarını tam olarak yerine getirmek için (Mısır ile) ortak çabalarımızı sürdüreceğiz ve Filistinlilerin topraklarından çıkarılmasına veya Gazze’nin bir kısmının (İsrail tarafından) parçalanmasına tüm gücümüzle karşı koyacağız.” diye konuştu.

ÜRDÜN’DEN İSRAİL’E UYARI

Safedi, “(Gazze’deki) savaşın genişletilmesi ihtimalinin mümkün olduğu” uyarısında bulunarak, uluslararası topluma bunu engelleme çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ise Gazze’deki savaşın durdurulması gerektiğini vurguladı.

Şukri, “Askeri eylemlerin ve saldırganlığın durdurulması, yardım ulaştırılması ve Gazze’ye girişinin yoğunlaştırılmasının gerekliliği konusunda geniş bir uluslararası fikir birliğine tanık oluyoruz.” dedi.

Şukri, “Filistin halkının, meşru haklarından mahrum bırakıldığı sürece (İsrail için) güvenliğin sağlanamayacağını” vurguladı.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths de Gazze’ye “uluslararası insani hukuka saygı duyulması ve yardımın güvenli girişini sağlamak için kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini” kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x